BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

Program rozwoju rodzinnych domów pomocy – edycja 2024: 01.01.2024 r. do 31.12.2024 r.

Centrum Usług Społecznych w Starachowicach informuje, że przystąpiło w 2024 roku do realizacji

Programu rozwoju rodzinnych domów pomocy – edycja 2024: 01.01.2024 r. do 31.12.2024 r.

Strategicznym celem Programu 2024 jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy oraz rozwój tej formy wsparcia.

Efektami Programu rozwoju rodzinnych domów pomocy – edycja 2024 będą:

  1. Zapewnienie osobom starszym i osobom z niepełnosprawnościami wsparcia i pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, w ramach usług świadczonych w rodzinnych domach pomocy.

  2. Poprawa jakości życia osób starszych i osób z niepełnosprawnościami w środowisku lokalnym.

  3. Rozwój małych i kameralnych form pomocy na poziomie lokalnym, tym samym wsparcie procesu deinstytucjonalizacji usług pomocy społecznej.

  4. Upowszechnienie wsparcia świadczonego przez rodzinne domy pomocy oraz zwiększenie wiedzy na temat rodzinnych domów pomocy.

  5. Wsparcie zadań publicznych realizowanych w ramach współpracy z sektorem pozarządowym oraz prywatnym.

Całkowity koszt Programu rozwoju rodzinnych domów pomocy – edycja 2024 wynosi 217 500,01 zł

Wartość dofinansowania w postaci dotacji celowej: 79 500,01 zł

Środki własne Gminy: 138 000,00 zł

Program rozwoju rodzinnych domów pomocy - edycja 2024, stanowi informację zawierającą wskazówki dotyczące możliwości uzyskania wsparcia finansowego realizacji zadania własnego gmin o charakterze obowiązkowym, określonego w art. 17 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1283, 1693 i 1938), świadczenia usług opiekuńczych, w związku z art. 36 pkt 2 lit. l tej ustawy, w myśl którego świadczeniem niepieniężnym z pomocy społecznej jest świadczenie usług opiekuńczych w rodzinnym domu pomocy oraz w związku z art. 52 ust. 1 tej ustawy, zgodnie z którym w przypadku braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania osoba wymagająca pomocy innych osób z powodu wieku lub niepełnosprawności może korzystać z usług opiekuńczych i bytowych w formie rodzinnego domu pomocy.

Rodzinny dom pomocy stanowi formę usług opiekuńczych i bytowych świadczonych całodobowo przez osobę fizyczną lub podmiot uprawniony dla nie mniej niż trzech i nie więcej niż ośmiu zamieszkujących wspólnie osób wymagających z powodu wieku lub niepełnosprawności wsparcia w tej formie.

Rodzinny dom pomocy jest prowadzony na podstawie umowy zawartej przez osobę fizyczną albo podmiot uprawniony z gminą właściwą ze względu na miejsce położenia rodzinnego domu pomocy. W przypadku, gdy na terenie gminy nie ma możliwości prowadzenia rodzinnego domu pomocy lub zapewnienia odpowiedniej do potrzeb liczby miejsc w rodzinnych domach pomocy prowadzonych na jej terenie, gmina może zawrzeć umowę z osobą fizyczną lub podmiotem uprawnionym prowadzącym dom na terenie gminy sąsiadującej z tą gminą.

Konieczność zawarcia umowy z gminą wymaga więc powierzenia przez gminę realizacji zadania publicznego, jakim jest prowadzenie rodzinnego domu pomocy.

Na terenie Gminy Starachowice od kwietnia 2024r. prowadzony jest przez osobę prywatną Rodzinny Dom Pomocy „Santorini”, pod adresem, 27-200 Starachowice, ul. Ostrowiecka 93, tel. 883-966-210. Dom przeznaczony jest dla 8 osób w podeszłym wieku. Osoba, która wymaga całodobowych usług bytowych i opiekuńczych, jest kierowana na pobyt stały lub okresowy do rodzinnego domu pomocy na swój wniosek lub za swoją zgodą, na wiosek opiekuna prawnego, złożony w Centrum Usług Społecznych lub Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby.

Decyzję w sprawie skierowania do rodzinnego domu pomocy wydaje dyrektor CUS lub kierownik GOPS na podstawie:

1) wniosku osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia lub jej opiekuna prawnego, skierowanego do ośrodka lub

centrum właściwego według miejsca zamieszkania tej osoby;

2) rodzinnego wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez pracownika socjalnego;

3) zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do umieszczenia w rodzinnym domu

pomocy, uzupełnionego wskazaniem pielęgniarskim co do zakresu wymaganych usług opiekuńczych.

Pobyt w rodzinnym domu pomocy jest odpłatny do wysokości odpowiadającej poniesionym miesięcznym wydatkom ustalonym w umowie dotyczącej prowadzenia rodzinnego domu pomocy zawartej między gminą, a osobą fizyczną albo podmiotem uprawnionym, prowadzącymi rodzinny dom pomocy.

Autor: izabela.pochec

Szybki kontakt:

Centrum Inicjatyw Senioralnych zaprasza
poniedziałek, wtorek - godz. 10.00-12.00
czwartek – godz. 10 - 12.00 i godz. 16.-18.00
Adres: Galeria SKAŁKA – pierwsze piętro
al. Armii Krajowej 28
Adres internetowy: http://www.cis.starachowice.eu
e-mail: cis.starachowice@onet.pl
Koordynator CENTRUM - Eugeniusz Majchrzyk
telefon: 503 129 367

Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Akceptuję