Starachowicki rysownik i ilustrator zajmujący się między innymi plakatem dopisał do swojego konta kolejny sukces. Honorowy Przyjaciel Starachowic otrzymał nagrodę specjalną szóstej edycji ogólnopolskiego konkursu na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa 2024.
Znamy już rozstrzygnięcia kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu na rysunek prasowy, w którym od początku jego istnienia na liście nagrodzonych co roku możemy odnaleźć nazwisko Marcina Bondarowicza. Starachowiczanin od pierwszej edycji jest nagradzany w tym konkursie.
W poprzednich pięciu edycjach Bondarowicz zdobył już pięć nagród:
I Ogólnopolski konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa, Olsztyn 2019 – Nagroda Honorowa – Marcin Bondarowicz (Gazeta Wyborcza)
II Ogólnopolski Konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa - Olsztyn 2020 - Nagroda Honorowa - Marcin Bondarowicz (Tygodnik POLITYKA)
III Ogólnopolski konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn) 2021 - Nagroda Specjalna ufundowana przez Zamek Reszel Sp. z.o.o Marcin Bondarowicz za pracę „Jak mówić, by rządzić” (Polityka)
IV Ogólnopolski konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn) 2022 - Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury
V Ogólnopolski konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn) 2023 - Nagroda Honorowa za pracę Rachunek za ruiny i śmierć (Polityka)
Teraz przyszedł czas na kolejne wyróżnienie. Tym razem starachowiczanin zdobył nagrodę specjalną. Marcin Bondarowicz otrzymał za swój rysunek nagrodę Dziekana Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Rysunek autorstwa Bondarowicza był ilustracją do artykułu Adama Grzeszaka opublikowanego na łamach tygodnika Polityka.
- Nie lubię klasyfikacji w sztuce. Uważam, że obrazy bronią się same. Ich przeznaczenie określa życie. To dla mnie kwestia poboczna czy trafią na ścianę czy też będą towarzyszyć tekstom publikowanym w prasie. Tak naprawdę najważniejsze by nawiązać kontakt z odbiorcą, by wywołać emocje a co za tym idzie poruszyć sumienia. Ważne by mieć coś do powiedzenia i mówić to wyraźnie z przekonaniem. Mimo, że w swoich pracach poruszam zagadnienia, które wykraczają poza problematykę własnego kraju, zawsze staram się by były mocno osadzone w polskich realiach oraz kulturze. Rysunki satyryczne, sarkastyczne ilustracje lub jak określają je historycy sztuki „rysunki filozoficzne” to dziedzina o szczególnym zasięgu i możliwościach oddziaływania. Walory te brzmią najpełniej w twórczości o tematyce społecznej i politycznej. Odnalezienie własnej charakterystycznej formuły plastycznej, własnego kodu obrazowego, pełnego literackich, niemal fabularnych treści, nadanie nośności ideowej symbolom funkcjonującym już w świadomości widza stało się dla mnie punktem wyjścia do poszukiwań. Stało się wyzwaniem, któremu staram się sprostać z każdym kolejnym rysunkiem, ilustracją czy obrazem - podsumował udział w konkursie na rysunek prasowy autor nagrodzonej pracy Marcin Bondarowicz.
Na konkurs napłynęło 207 prac 46 autorów. Wernisaż pierwszej wystawy pokonkursowej odbędzie się 19 kwietnia w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie, a wręczenie nagród laureatom nastąpi 11 maja 2024 roku w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.
Gratulacje!